پاسكال كست (1787 - 1879)
زاويه پاسكال كست معروف به پاسكال كست، 26 نوامبر 1787 در مارسي به دنيا آمد. پدرش از نجاران مشهور شهر بود. زماني كه به توانايي‌هاي فكري و هنري پسرش پي برد، پاسكال را براي تحصيل نزد پنشو مايكل معمار شهرداري برد. در سال 1814 پاسكال در امتحان ورود به دانشكده هنرهاي زيباي پاريس قبول شد.
او در پاريس با يك جغرافيدان به نام جمراد آشنا شد كه وي او را به محمدعلي‌پاشا پادشاه مصر معرفي كرد.
سال 1817 پاسكال به عنوان معمار به استخدام پادشاه مصر درآمد، سال 1825 او به فرانسه بازگشت و همراه خود مجموعه‌اي از نقاشي‌هاي بسيار جالب در مورد معماري قاهره آورده بود. خيلي سريع به درخواست محمدعلي‌پاشا به مصر بازگشت و در آن زمان معمار ارشد مصر جنوبي شد او در مدت چهار سالي كه در مصر بود طرح نقاشي‌هاي متعددي تهيه كرد ولي به علت آن‌كه تحمل آب‌وهواي مصر براي او سخت بود در سال 1829 به فرانسه بازگشت.
به‌خاطر رابطه‌اي كه با پشنو داشت توانست استاد دانشگاه هنرهاي زيباي پاريس شود و تا سال 1861 به اين كار ادامه داد. سال 1861 او عضو گروه مؤسسين مركز فرهنگي آتنه شد.
در همين سال‌هايي كه به تدريس در دانشگاه هنرهاي زيباي پاريس مشغول بود سفرهاي جالبي به نقاط مختلف فرانسه، آلمان، بلژيك، و تونس انجام داد و كتابي به نام معماري عرب تدوين كرد كه موجب شد او با سفارت ايران در پاريس رابطه پيدا كند.
در همين زمان وزارت خارجه فرانسه وي را همراه با اوژن فلاندن به بازديد از خرابه‌هاي اكباتان، بيستون، طاق‌بستان، سرپل ذهاب، پاسارگاد و پرسپوليس فرستاد كه در اين سفرها پاسكال نقاشي‌هاي متعدد و زيادي تهيه كرد. همچنين كاوشهايي در سلوسي، تيسفون و بابل قديم انجام داد. او در اين سفر با باستان‌شناسي بنام اميل بتا همكاري كرد. تلاش و اهميت كار او موجب شد كه در بازگشت، لويي فيليپ وي را معمار ارشد مارسي نمايد.
او در مارسي معمار چندين بنا از جمله دانشكده ملهان، موزه لنگ‌شام و كشتارگاه آرن بوده.
پاسكال در سن 80 سالگي از كشورهاي اسپانيا، ايرلند، آلمان، اتريش، بلغارستان، روسيه و ايتاليا ديدن كرد و در اين مسافرت‌ها 30 آلبوم نقاشي تهيه كرد كه در كتابخانه مارسي نگهداري مي‌شوند. وي 8 فوريه 1879 در سن 92 سالگي درگذشت.
 

 
| صفحه اصلی | كتابنامه | فهرست مطالب | درباره فلاندن |
© 2005 by Iranian Cultural Heritage & Tourism Organization - Documentation Center. All right reserved.
Design by Peik-e Dade Gostar Co.