درباره نويسنده:
هانري رنه دالماني  Henry-René D'allemagne (1863-1950) ؛ سياحي فرانسوي بود كه به علت علاقه فراوانش به اشياء عتيقه، مسافرت‏هاي زيادي به كشورهاي مشرق زمين انجام داد. وي در سال 1898م از شهرهاي سمرقند، بخارا، خيوه و عشق‏ آباد بازديد كرد. او در اين سفر آثار هنري از جمله قالي، منسوجات زربافت و اشياء فلزي قديمي را جمع‏ آوري كرد و با خود به فرانسه برد. وي سال‎‏ بعد به فكر سفر به ايران افتاد و دو سفر به اين سرزمين تدارك ديد:

 
سفر اول:
دالماني در سال 1899 م در سفر ديگري كه به عشق ‏آباد داشت با يكي از فرانسويان موسوم به سزاري(Cesari)  كه در آن زمان در  استخدام گمرك ايران بود به خراسان رفت و از شهر‏هاي مشهد، نيشابور، سبزوار و قوچان ديدن كرد. او در اين سفر علاوه بر جمع‏ آوري اشياء عتيقه، به كاوش‏هايي در آثار تاريخي اطراف قوچان دست زد و پس از مدتي به كشورش مراجعت نمود.

سفر دوم:
هشت سال بعد يعني در سال 1907 م دالماني مجدداً به ايران بازگشت در حالي كه از وزارت فرهنگ فرانسه جواز حفاري در ايران را اخذ كرده بود.او آثاري را كه از اين سفرها به دست آورده بود در محلي به معرض تماشاي فرانسويان گذاشت. مجموعه آثار عتيقه و تاريخي او امروزه يكي از مهم‏ترين و معروف‏ترين مجموعه‏ هايي مي‏باشد كه در پاريس باقي مانده است.
در آخرين سفري كه دالماني به ايران داشت بنا به توصيه موسيو سزاري تصميم گرفت درباره اوضاع سياسي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگی ايرانيان به مطالعه بپردازد. بدين منظور در سفري سه ماهه از خراسان تا بختياري، آنچه را كه مشاهده كرده يا از ديگران شنيده  بود يادداشت كرد و عكس‏هاي فراواني نيز تهيه نمود.

سفرنامه دالماني:
دالماني حاصل اين مطالعات را با همكاري دوستش ژان ونشن ( Jean Vinchon) در چهار جلد تنظيم كرد.  جلدهاي اول و دوم را به شيوه حكومت سلسله قاجار و اوضاع اداري، نظامي، تجاري، كشاورزي و صنعتي آن زمان در  ايران اختصاص داد و در جلدهاي سوم و چهارم به شرح مسافرت‏هاي خود پرداخت. او در كتاب خود ، از زندگي ايل بختياري شرح ويژه‏ اي داده  است. همچنين به ‎علت مصادف بودن زمان ورودش به تهران با تاجگذاري محمدعلي‏شاه و آشفتگي‏هاي سياسي و اجتماعي كه در آن زمان بروز كرده بود، خلاصه ‏اي از وقايع انقلاب مشروطه را نيز در پايان جلد چهارم آورده است.

 

 

هانري رنه دالماني، نسخه‌اي از سفرنامه خود را با مضمون ذيل امضا نموده
که اين نسخه در مرکز اسناد و مدارک ميراث فرهنگي نگهداري مي‌شود.

 

 

متن امضا: تقدیم به همکارم

 با تقدیر صمیمانه از طرف نویسنده

هنری رنه دالمانی 15 ژانوبه 1912

 


| صفحه اصلی | درباره سفرنامهنمایشگاه |  
© 2004 Copyright by Iranian Cultural Heritage  & Tourism Organization - Documentation Center. All right reserved.
Powered by
Peik-e Dade Gostar Co.